TIHA MISEL - uglasbena poezija Srečka Kosovela

https://www.youtube.com/watch?v=mvoLf-2qCpQ

tiha misel

Nika Solce: vokal
Igor Bezget: kitara
Tilen Stepišnik: kitara
Zoran Majstorović: ud, saz in mandolina
Toby Kuhn: violončelo
Tina Sovič: afriška buča in djemba
Žiga Šercer: tolkala
Rok Koritnik: kalimba, bunsuri flavta in irska piščal
Sašo Piskar: kontrabas
Bojan Skočilić: bas
Boris Magdalenc: hang

Vidja Mihevc: vokal

mix, master: Marko Gutman, Rok Koritnik, Iztok Zupan

Založba Matita 2018

ALBUM LETA 2018 - JAZZETNA

"V njej bije tiha misel in jo vabi v nedrja. Poezije, glasbe, občutka življenja. kajti brez nje je vse mimobežen stih, vržen v veter. Brezsmiselnost bivanja, v katerem je vse težje najti mir, upanje, hrepenenja. Zato Nika Solce živi v polnem pomenu in v zavetju lastne osame prisluškuje, kaj ji šepetajo zvezde ter se zbližuje s tistimi, ki vabijo na potovanja. Kajti bolj kot vse, se zaveda, da smo utrinek. Utrinek, ki za trenutek zablesti in brž zatem že odide v pozabo."

(Nina Novak)

"Nika Solce, spogledljivka tako z ljudsko glasbo, ki zajema tovrstno glasbeno izročilo od Slovenije do Indije, kot tudi z drugimi zvrstmi, se je tokrat zopet odločila za uglasbitev nekaterih pesmi kraškega pesnika Srečka Kosovela. S pesnikom se je namreč že srečevala in uglasbila njegove pesmi, namenjene otrokom. Izšle so na zgoščenki z naslovom Nesem sončnico na rami. Ob tem je potrebno navesti, da je Nika Solce tudi uspešna lutkarica, ki lutke in glasbo združuje na edinstven način. Tudi na zgoščenki Tiha misel je Nika Solce svoj glas in skladanje napevov združila s sila različnimi glasbili. Poleg ustaljenih, kot sta na primer kitara ali violončelo, se njenemu petju pridružujejo brenkala mandolina in oud ter saz, pa kalimba ali palični piano ter tolkalo hang. Tako različno bero glasbil seveda obvladajo številne osebe: Igor Bezget, Tilen Stepišnik, Zoran Majstorović, Toby Kuhn, Tina Sovič, Žiga Šercer, Rok Koritnik, Sašo Piskar, Bojan Skočilić in Boris Magdalenc. Avtoričinemu glasu se na zadnji skladbi pridruži tudi petje Vidje Mihevc. Celoten slušni izraz torej poteka na treh nivojih: osrednji, prepoznaven pevkin glas, zvenenje različnih glasbil in besedila pesmi, katerih izbor je zaobjet v skupnem naslovu. Pesmi Srečka Kosovela so mnogokrat opredeljene kot pesmi, ki so bolj za tiho prebiranje in sočasno razmišljanje o njegovi umeščenosti v širši umetniški prostor. Velja okostenelo pravilo, da bi se jih skoraj oskrunilo, če se jih le prevečkrat javno recitira ali celo poje. Prav takšno intimnost je Nika Solce s svojo uglasbitvijo in petjem dala na plano: to so pesmi, ob katerih in s katerimi se razgrne celovitost zvočnega sveta, izpovedno obilnega in sozvenečega s človeškimi čustvi. Vtisi, ki jih tako zapete pesmi prinesejo, so v dotiku s tisto tišino, ki je osnova vse glasbe; ali z besedami pesnika: »Tiha misel zablestela / nad večernim krajem, / duša odblestela / z zlatim je sijajem.« Prevladujoči molski način sicer stopnjuje določeno mero otožnosti, celo togote, a celoten izraz je sočasno svež, mil ter veder. Umetelnost Nike Solce pride v celoti do potrditve, da je zgledno skladenjsko uravnovešena tako pri samih pesmih kot tudi v celotni postavitvi in štirinajst umetnin krepko presega zgolj popevanje. Seveda temu botruje avtoričina glasbena svetovljanskost in nagnjenost do eksperimentiranja, ki ni samo sebi namen, temveč prinaša prenovljenost, ki ima iniciacijske razsežnosti. Zgoščenka Tiha misel prinaša glasbena osončja z mnogimi iskrometnimi izpodnebniki."

(Andrej Lutman)

"Slovenija je dežela poetov, mojstrov lirike, verza in metafore, a le malo je takih, ki so z inovativnostjo, sebi lastnim melosom metaforično nabite besede zaznamovali slovenski jezik tako, kot je to uspelo v kratkem, a ustvarjalno polnem življenju kraškemu poetu Srečku Kosovelu. Tekoča metrika, poln izraz ter pretanjeni ritem besed so zapeljali številne umetnike, glasbenike, a le redki so si drznili verze enega nosilnih stebrov poetike po moderni uglasbiti ter ga estetsko posvojiti na način, kot je to storila čutna,  in vsestransko nadarjena umetnica Nika Solce.
Mlada Primorka že desetletja druži sebi lastno in na sevdah ter indijsko glasbo zelo oprto glasbeno govorico združuje z ljudskim izročilom rodne Slovenije. Že od prvih korakov v svetu glasbe dalje nastopa z različnimi glasbeniki z vsega sveta ter tako išče nove načine in priložnosti za notranji izraz sebi lastne dualnosti strastnega in divjega Balkana, umirjenost indijskih vplivov ter izvirno interpretacijo globoko resonantnih besed velikanov sveta lirike, ki jim dodaja avtorsko, razpoznavno glasbeno noto. Življenje in lasten glas je vdahnila verzom Franceta Prešerna, Ferija Lainščka, najdaljša in najtrdnejša pa je vez, ki jo je stkala z deli Srečka Kosovela.
Po ciklu uspešnih ter odmevnih koncertov ter lutkovnih uprizoritev, s katerimi je s srčnostjo, toplino ter sebi lastno sintezo ljudske glasbe ter vsesvetne melodike publiki, predvsem pa najmlajšim približala Kosovelove otroške pesmi, se je tokrat poglobila v bolj meditativne verze po meri odraslih..."

(Sandi Sadar Šoba, glasbeni kritik)

Album "Tiha misel" Ponuja oddih, na trenutke ravno tisto nenavadno privlačno odtujenost, ki jo je Srečko Kosovel naredil tako dostopno, praktično in "našo". Nika Solce s Kosovelom ne komunicira, ne dela ga niti najmanj tuzemskega ali zvezdniškega. Ravno nasprotno. Tiha misel pušča, da pomislimo nanj. Zaprtih oči. Abstraktno, zasanjano in vsebinsko.  

(Jaša Lorenčič; Večer)

 

 

Naslovnica Tiha misel
Zadnja stran Tiha misel