Fotografska razstava Nike Solce "MALA BELA ČAPLJA" je plod njenega večletnega raziskovalnega dela na območju ankaranskega mokrišča med slanim travnikom in Luko Koper. Ob snemanju zvokov za novi glasbeni projekt so Nikino pozornost pritegnile ptice, ki se zadržujejo na mokrišču. Začela jih je snemati in fotografirati ter pozorno opazovati njihove navade, karakterje in odnose. Ugotovila je, da je ta prostor v Ankaranu pomembno postajališče mnogih, zdaj že zelo ogroženih vrst. Nekatere med njimi tu prezimujejo, druge se samo ustavijo za nekaj dni, tretje se pridejo samo spočit in nahranit, preden odletijo naprej. Bela čaplja je za objektivom Nike Solce postala ambasadorka slanega mokrišča, njena fotografska razstava pa opomin in klic, da zaščitimo dragoceno naravo.
Ambasadorka Krajinskega parka Debeli rtič 2024
Občina Ankaran je leta 2024 izdala občinski koledar s fotografijami male bele čaplje, ki jih je ustvarila Nika Solce. Ob tem ji je občina dodelila tudi častni naziv ambasadorke Krajinskega parka Debeli rtič.
Vodena delavnica čuječnosti. Sprehodi in meditacija čez travnike, gozdove, ob rekah in morju. Naučimo se izostriti čute in prisluhniti glasbi, ki je nastajala milijone let. Pozorno poslušanje odpira obzorja in svetove, ki nas popeljejo v povsem novo dimenzijo bivanja.
Vodi: Nika Solce
Trajanje: 2 uri ali več
Zgodbe zdravilke – Nika Solce in Renata Lapanja (za odrasle)
Zgodbe zdravilke je performativni sklop treh ljudskih pripovedi v glasbi in besedi. Renata Lapanja je projekt zasnovala vsebinsko in iz zakladnice pripovednega izročila izbrala tri pravljice iz različnih koncev sveta, medtem ko je Nika Solce pripovedim dodala glasbeno noto. V predstavi se Renatino pripovedovanje in Nikino muziciranje združuje v enotno umetniško pripoved, namenjeno predvsem odrasli publiki.
Trajanje: 1 ura
Delavnice o zvočni onesnaženosti morja
Na delavnici bodo udeleženci spoznali problematiko hrupa pod vodo. V prvem delu bodo izvedeli kako se zvok širi pod vodo in kako hrup vpliva na morske organizme V drugem praktičnem delu pa bodo s hidrofoni poslušali podvodne zvoke ter se naučili identificirati, kateri so naravni in kateri človeško ustvarjeni.
Delavnice so namenjene osnovnim in srednjim šolam.
Primerne so tudi za izobraževanje odraslih.
FOTO: BARBARA ČEFERIN
Sodelovanje z naravovarstvenim projektom Varuhinje rek. Nika Solce je bila izbrana za varuhinjo reke Dragonje. Za razstavo jo je fotografirala Barbara Čeferin.
Razstavo sestavlja 23 fotografij, ki so jih ustvarili ugledni slovenski fotografi in fotografinje: Arne Hodalič, Uroš Abram, Metod Blejec, Barbara Čeferin, Katja Bidovec, Božidar Flajšman, Peter Gedei, Nika Hölcl, Katja Jemec, Manca Juvan, Tereza Kozinc, Meta Krese, Borut Krajnc, Matjaž Krivic, Borut Peterlin, Matej Pušnik, Una Rebić, Boštjan Selinšek, Klemen Skubic, Ana Šuligoj, Vedran Tomšić, Ajda Zupan, Matic Zorman in Stojan Spetič.
Nosilna pesem projekta Varuhinje Rek: https://www.youtube.com/watch?v=8UV3lIGaj0A
Nika Solce že več kot 20 let sodeluje pri organizaciji in izvedbi Primorskega uličnega festivala - PUF v sodelovanju z Mednarodnim centrom lutkovne umetnosti Koper.